برترين مطالب
Best Posts
  آخرین مطالب ارسالی
  Last Posts

  حضور بازارساز در بازار ارز و طلا، نرخ ارز و طلا و سكه 7 ارديبهشت، دلار صرافي هاي مجاز ۱۳۸۵۰ تومان


  دو شرط تداوم ثبات ارزسفته‌بازان در حال خروج از بازار،ثبات نسبی در بازار ارز و طلا با حضور بازارساز

  قيمت دلار نقدي بين 14230 تا 14250 تومان معامله شد نرخ يورو 15880، پوند 18222، درهم 3900 و لير تركيه 2378 تومان اعلام شد . همچنين با توجه به اعلام نرخ اونس جهاني طلا به نرخ 1286 دلار، قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بين ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا 5 ميليون و 30 هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا 4 ميليون و 800 هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 790 هزار تومان و سکه گرمی 960هزار تومان داد و ستد شد.
  هر گرم طلای ۱۸ عیار نيز بين 439 هزار تا 444 هزار تومان، و مظنه مثقال 17 عيار 1 ميليون و 932 هزار تومان معامله شد

  اقتصاد گردان – احسان شمشيري- 

   در جریان حضور موثر بازارساز در بازار ارز، حرکت دلار روز شنبه  ۷ اردیبهشت ۹۸ در کانال ۱۳ هزار تومانی آغاز شد و بر روی تابلوی صرافی‌ها، قیمت ۱۳۸۵۰ تومان براي فروش دلار در صرافي هاي مجاز بانكي و ملي نقش بست. نرخ يورو نيز براي فروش در صرافي ها معادل 15800 تومان اعلام شده است. 

   روز شنبه 7 ارديبهشت 98 نرخ لحظه اي دلار در سامانه سنا نيز 13 هزار و 850 تومان و يورو 15 هزار و 800 تومان  اعلام شد  كه نشان مي دهد بانك مركزي نظارت كافي در صرافي هاي مجاز بانكي و سامانه سنا دارد و با عرضه و تقاضاي متناسب و تزريق مناسب ارز، مانع از افزايش نرخ دلار شده است.  همچنين نرخ دلار سنا بر اساس ميانگين قيمت هاي روز پنج شنبه 13هزار و 944 تومان، يورو 15 هزار و 766 تومان ، درهم 3 هزار و 770 تومان و پوند 17 هزار و 729 تومان اعلام شده است. 

  در جریان معاملات بازار آزاد تهران نيز در 7 اردیبهشت ماه ۹۸،  قيمت دلار نقدي بين 14230 تا 14250 تومان معامله شد نرخ يورو 15880، پوند 18222، درهم 3900 و لير تركيه 2378 تومان اعلام شد . همچنين  با توجه به اعلام نرخ اونس جهاني طلا به نرخ 1286 دلار،  قیمت هر قطعه سکه تمام بهار آزادی طرح جدید بين  ۴ میلیون و ۹۰۰ هزار تومان تا 5 ميليون و 30 هزار تومان، سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان تا 4 ميليون و 800 هزار تومان، نیم سکه ۲ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و 790 هزار تومان و سکه گرمی 960هزار تومان  داد و ستد شد. 

  هر گرم طلای ۱۸ عیار  نيز بين 439 هزار تا 444 هزار تومان، و مظنه مثقال 17 عيار 1 ميليون و 932 هزار تومان معامله شد. 

  در جریان حضور مؤثر بازارساز در بازار ارز، حرکت نرخ دلار روز شنبه ۷ اردیبهشت ۹۸ با قرار گرفتن در کانال ۱۳ هزار تومانی آغاز شد و بر روی تابلوی صرافی‌ها، قیمت ۱۳۸۵۰ تومان نقش بسته است؛ به نحوی که هر اسکناس دلار آمریکا برای خرید ۱۳۷۵۰ تومان و برای فروش ۱3۸۵۰ تومان و همچنین هر اسکناس یورو برای خرید ۱۵۷۰۰ تومان و برای فروش ۱۵۸۰۰ تومان اعلام شد.  نرخ هر اسکناس دلار در روز شنبه نسبت به آخرین روز هفته قبل، بیست تا پنجاه تومان کاهش یافته است. اقتصاددانان معتقدند بانک مرکزی رویکرد مهم و مطلوبی را به منظور از بین بردن جذابیت سرمایه‌گذاری در بازار ارز در دستور کار قرار داده تا اعتماد مردم را جلب و سفته بازان از بازار ارز خارج شوند.

  حباب سکه ۵۷۰ هزار تومان شد

  در اين رابطه کشتی آرای رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر با بیان اینکه حباب سکه هم اکنون ۵۷۰ هزار تومان شده است، گفت: قیمت سکه نسبت به هفته قبل، ۱۹۵ هزار تومان افزایش یافته است.

  محمد کشتی آرای درباره وضعیت بازار طلا و سکه در روز شنبه اظهار داشت: قیمت طلا و سکه به دلیل افزایش 15 دلاری قیمت جهانی طلا افزایش یافته است.

  وی تنها عامل افزایش قیمت طلا و سکه در روز شنبه را افزایش قیمت طلای جهانی اعلام کرد و افزود: قیمت سکه نسبت به روز شنبه هفته قبل، 195 هزار تومان و قیمت طلای 18 عیار نیز 14 هزار تومان افزایش یافته است.

  رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر ضمن اشاره به حباب 570 هزار تومانی قیمت سکه در روز جاری، تصریح کرد: هم اکنون عرضه و تقاضا در بازار کاملا متعادل بوده و حتی داد و ستدها هم کاهشی شده است.

  دو شرط تداوم ثبات ارز

  اين در حاليست كه رئیس‌کل بانک مرکزی در اولین واکنش به عدم‌ تمدید معافیت‌های نفتی عنوان کرد که کاهش در صادرات نفت و معادل ریالی درآمد دولت باید از طریق صرفه‌جویی و استفاده از یارانه‌های پنهان جبران شود.

   عبدالناصر همتی تشویق صادرات غیرنفتی و برگرداندن ارز آنها به چرخه اقتصاد را دیگر راه مقابله با فشارهای جدید دانست و افزود : بانک مرکزی پس از اعلام سیاست‌های جدید آمریکا توانسته است قیمت دلار را همچنان زیر مرز ۱۴ هزار تومانی نگه دارد.

  وی برهم خوردن بازار ارز و  ملتهب شدن آن را به توهم تشبیه کرد که با مدیریت بانک مرکزی و اشراف بازارساز، برای چندمین بار رفع شده و صفر کردن صادرات نفت را توهم دانست.

  یکی از مهمترین اتفاقات سال گذشته را می‌توان موج‌های متعدد خرید طلا و ارز به منظور سرمایه گذاری با توجه به مسائل سیاسی از جمله خروج آمریکا از برجام و ایجاد تحریم‌های جدید دانست که باعث شد میزان چشمگیری پول در خانه‌ها یا در بانک‌ها برای خرید طلا و ارز خارج شود که همین افزایش تقاضا باعث نوسانات متعدد و رشد چشمگیر قیمت‌ها در بازار طلا و ارز شد، اما در چند ماه اخیر میزان رشد قیمت‌ها در بازار طلا و ارز کاهش یافته و به ثبات نسبی رسیده که در همین راستا کارشناسان اقتصادی تاکید دارند با توجه به اقدامات بانک مرکزی و دولت، نرخ ارز و طلا کاهش خواهد یافت و به ثبات می‌رسد.

  اقتصاددانان معتقدند در سال ۹۷ مردم با توجه به تحریم‌ها، رشد قیمت‌های لحظه‌ای پیش بینی افزایش قیمت نرخ ارز و طلا را داشتند و بر همین اساس نیز در این بازارها که توسط بانک مرکزی و دولت نسبت به سرمایه گذاری در آنها هشدار داده‌ می‌شد، اقدام کردند چراکه بازده انتظاری مردم برای سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز از میزان نرخ سود بانکی بالاتر بود و همین مسئله باعث خروج حجم چشمگیری پول از داخل خانه‌ها و بانک‌ها برای خرید طلا و ارز بود که حالا با ایجاد آرامش توسط بانک مرکزی دیگر خرید دلار و طلا سوددهی بالاتر از میزان سود بانکی ندارد و جذابیت سرمایه گذاری در این بازار از بین رفته است.

  در حوزه نرخ سود برخی از کارشناسان تاکید دارند به منظور خروج پول‌ها از سیستم بانکی و خانه‌ها برای سرمایه گذاری در بازار طلا و ارز باید بانک مرکزی نسبت به افزایش نرخ سود بانکی اقدام می‌کرد، اما در همین زمینه اقتصاددانان اعتقاد دارند در صورتی که نرخ سود بانکی نیز افزایش پیدا می‌کرد، ضمن اینکه افزایش نرخ سود تاثیری در جذب سپرده‌ بانکی نداشت باعث می‌شد تا هزینه بانک‌ها به منظور پرداخت سود سپرده‌ها افزایش پیدا کند؛ در واقع میزان هزینه بانک‌ها در حوزه پرداخت سود سپرده افزایش می‌یافت که سبب مشکلاتی بزرگ در عملکرد بانک‌ها و در ادامه افزایش اضافه برداشت در سیستم بانکی را به دنبال داشت.

  ثبات نرخ ارز از مهم ترین مسائل اقتصادی کشور است که بانک مرکزی این موضوع را به صورت جدی در دستور کار قرار داده و در همین راستا کارشناسان اقتصادی بر این باورند که بانک مرکزی در شرایط فعلی با از بین بردن جذابیت بازار ارز و نگه داشتن نرخ دلار در کانال ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان به دنبال جلب اعتماد مردم و خروج سفته بازان از بازار ارز است تا در ادامه مسئله افزایش ثبات و تعدیل نرخ ارز در دستور کار قرار بگیرد.

  برخورد مستمر با سودجویان شرط کاهش تنش ارزی

  عضو کمیسیون برنامه بودجه و محاسبات مجلس با بیان اینکه، باید برخوردهای مستمر با دلالان انجام شود، گفت: در غیر این صورت این امر مانع ایجاد آرامش در تمامی بازارها و حتی بازار ارز می شود.

  عزت الله یوسفیان ملا  در گفت و گو با ایبِنا با تاکید بر اینکه برخوردهای قضایی در برخورد با دلالی باید ادامه دار باشد، گفت: بهانه برخی افراد برای گران فروشی نوسانات ارزی بوده که این نیز باید با برخوردهای مستمر  باید از بین برود زیرا همین رویه مانع ایجاد آرامش در بازارها و حتی بازار ارز می شود.

  وی با بیان اینکه عامل اصلی تنش قیمتی در بازار اقلام اساسی مردم دستکاری در روند منطقی اقتصاد است، گفت: وقتی در عرضه و تقاضا تغییری صورت نگرفته عامل گرانی دلالی و رفتارهای سودجویانه خواهد بود.

  یوسفیان ملا با بیان اینکه دولت در تنش های قیمتی اخیر نقشی نداشته است، تصریح کرد: متاسفانه عدم استفاده به موقع از ظرفیت دستگاه های نظارتی و غیره سودجویی‌ها را به حد نهایی خود رساند.

  این نماینده مردم در مجلس دهم با بیان اینکه خط موازی حمایت های دولت از تولید کننده و مصرف کننده دستگاه های نظارتی و تعزیراتی هستند، افزود: در موضوع گوشت دیده شد که کمبود عرضه ای وجود نداشت اما عده ای با دستکاری بازار و القا نابه سامانی توانستند سودهای کلان به جیب بزنند که این موضوع در خصوص ارز نیز صحت دارد.

  یوسفیان ملا همچنین با اشاره به تحریم سپاه از سوی آمریکا، گفت: دستگاه های دست اندرکار در بحث برنامه ریز باید چنین اتفاقاتی را پیش بینی کرده و از تاثیر گذاری حداقلی این موضوعات بر اقتصاد نیز جلوگیری کنند.

  وی ادامه داد: خوشبختانه تحریم سپاه نیز نتوانست تاثیری بر روند مبادلات ارزی و غیره داشته باشد از این رو این تحریم نیز به توفیقی نرسید.

  عضو کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی یادآور شد: در شرایط فعلی که هر روز گرانی دامن یکی از محصولات مورد نیاز مردم را می گیرد دولت باید با تقویت نظارت ها از کوچک شدن سفره مردم جلوگیری کند.

  خوش بینی بازار به افزایش قیمت طلا

  نتایج نظرسنجی هفتگی کیتکونیوز نشان داد کارشناسان وال استریت و سرمایه گذاران انتظار دارند قیمت طلا پس از این که هفته گذشته به پایین‌ترین رکورد امسال سقوط کرد، در معاملات هفته جاری بهبود پیدا کند.

  بهای معاملات آتی طلای آمریکا سه شنبه گذشته به ۱۲۶۷.۹۰ دلار سقوط کرد و دورنمای کوتاه مدت طلا در شرایطی که پایین میانگین قیمت ۵۰ روزه و ۱۰۰ روزه خود قرار دارد، همچنان منفی است. این فلز ارزشمند حدود ۶ درصد از رکورد ۱۳۴۶.۷۳ دلار در فوریه کاهش نشان می‌دهد.

  در نظرسنجی کیتکونیوز از کارشناسان وال‌استریت، ۱۸ نفر شرکت کردند که از میان آنها ۸ نفر یا ۴۴ درصد افزایش قیمت طلا، شش نفر یا ۳۳ درصد کاهش قیمت طلا را پیش بینی کردند در حالی که چهار نفر یا ۲۲ درصد نظری نداشتند.

  در این بین، ۴۳۷ نفر در نظرسنجی آنلاین کیتکونیوز از کارشناسان شرکت کردند که از میان آنها ۲۳۹ نفر یا ۵۵ درصد افزایش قیمت طلا و ۱۴۰ نفر یا ۳۲ درصد کاهش قیمت این فلز ارزشمند را پیش بینی کردند و ۵۸ نفر یا معادل ۱۳ درصد نیز نظری نسبت به روند قیمت طلا نداشتند.

  در نظرسنجی هفته گذشته، کارشناسان وال‌استریت نسبت به روند افزایشی قیمت طلا خوش بین و سرمایه گذاران بدبین بودند. بهای هر اونس طلا برای تحویل در ژوئن در معاملات روز جمعه بازار آمریکا ۹.۱۰ دلار یا ۰.۷ درصد افزایش یافت و در ۱۲۸۸.۸۰ دلار بسته شد و برای کل هفته حدود یک درصد افزایش ثبت کرد.

  به گفته فیلیپ فلاین، تحلیلگر ارشد بازار در شرکت “پرایس فیوچرز”، طلا بایستی بهبود پیدا کند زیرا دلار اندکی بیشتر از حد گران شده است و طلا از این مسئله اندکی پشتیبانی پیدا خواهد کرد.

  شون لاسک، مدیر بازرگانی شرکت والش تریدینگ انتظار دارد طلا پس از این که به پایین میانگین ۲۰۰ روزه در محدوده ۱۲۶۷ تا ۱۲۶۸ دلار صعود کرد، روند صعودی بیشتری پیدا می‌کند. وی در ادامه افزود: خریداران زیادی از بازار خارج شده اند که با بهبود قیمت‌ها، احتمالاً مجدداً وارد بازار می‌شوند.

  در این بین، جیم ویکاف، تحلیلگر فنی ارشد کیتکو اظهار کرد که قیمت‌ها در یک روند نزولی کوتاه مدت قرار دارند.

  کالین سیژینسکی، استراتژیست ارشد بازار  اظهار کرد که فعلاً درباره روند قیمت طلا نظری ندارد. از نظر فنی ارزیابی روند حرکت قیمت طلا دشوار است و در شرایطی که ارزش دلار آمریکا بالا مانده است، صعود برای طلا راحت نخواهد بود.

   ارسال در حدود 3 هفته قبل  نویسنده : reza  بدون نظر   | ادامه مطلب »